Hrvatska revizorska komora ovlaštena je temeljem članka 101. stavka 1. točaka 4. i 5. Zakona o reviziji, organizirati i provoditi revizorski ispit te odrediti program revizorskog ispita i iznos naknade za polaganje pojedinog modula osnovnog revizorskog ispita i revizorskog ispita za održivost, uz prethodnu suglasnost Ministarstva financija.
Počevši od 1. siječnja 2025. godine revizorski ispit polaže se po novom modelu revizorskog ispita, a temeljem odredbi članka 11. stavka 2. Zakona o reviziji (Narodne novine, broj 127/17, 27/24, 85/24 i 145/24; dalje: Zakona o reviziji) sastoji se od osnovnog revizorskog ispita i revizorskog ispita za održivost.
Osnovni revizorski ispit
Predmet ispitivanja na osnovnom revizorskom ispitu su područja iz članka 11. stavaka 3. i 4. Zakona o reviziji koja su raspoređena u sljedeće module osnovnog revizorskog ispita:
1. računovodstvo, analiza financijskih izvještaja i procjena vrijednosti poslovnih cjelina (dalje: Modul 1), trajanje polaganja ispitnog testa četiri sata
2. revizija - propisi, pravila i praksa revidiranja (dalje: Modul 2), trajanje polaganja ispitnog testa četiri sata
3. poslovna ekonomija i makroekonomija za revizore (dalje: Modul 3), trajanje polaganja ispitnog testa dva sata
4. pravo za revizore (dalje: Modul 4), trajanje polaganja ispitnog testa dva sata
5. porezi i doprinosi (dalje: Modul 5), trajanje polaganja ispitnog testa tri sata.
Polaganje ispitnih testova iz modula osnovnog revizorskog ispita odvija se prema rasporedu ispitnih rokova koji određuje Komora prema Programu revizorskog ispita za tekuću kalendarsku godinu.
Polaganje osnovnog revizorskog ispita kandidat započinje s polaganjem ispitnog testa iz Modula 1, a nakon uspješno položenog Modula 1, nastavlja s polaganjem ispitnog testa iz Modula 2.
Kandidat koji je položio Module 1 i 2 određuje redoslijed polaganja ispitnih testova iz preostalih modula osnovnog revizorskog ispita prema vlastitom izboru, u ispitnim rokovima koji su predviđeni Programom revizorskog ispita za tekuću kalendarsku godinu u kojoj kandidat pristupa polaganju ispitnog testa iz pojedinog modula.
Revizorski ispit za održivost
Predmet ispitivanja na revizorskom ispitu za održivost su područja iz članka 11. stavka 6. Zakona o reviziji:
– pravni zahtjevi i standardi izvještavanja o održivosti
– analiza održivosti
– postupci dubinske analize u pogledu pitanja održivosti
– pravni zahtjevi i standardi provjere izvještavanja o održivosti.
Polaganje revizorskog ispita za održivost traje tri sata.
Polaganje ispitnog testa iz modula revizorskog ispita za održivost odvija se prema rasporedu ispitnih rokova koji određuje Komora prema Programu revizorskog ispita za tekuću kalendarsku godinu.
Pravo pristupanja revizorskom ispitu
Pravo pristupanja osnovnom revizorskom ispitu imaju kandidati koji ispunjavaju uvjete iz članka 11. stavka 7. Zakona o reviziji:
1. završen najmanje sveučilišni prijediplomski i diplomski studij ili sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij ili stručni prijediplomski i diplomski studij, čijim je završetkom stečeno najmanje 300 ECTS bodova, ili sveučilišni studij čijim je završetkom stečena visoka stručna sprema i
2. ima četiri godine radnog iskustva u obavljanju zakonske revizije, stečenog na temelju ugovora o radu sklopljenog s revizorskim društvom, pod nadzorom ovlaštenog revizora u zadnjih osam godina prije polaganja revizorskog ispita. Ispunjenje ovog uvjeta utvrđuje se kao ekvivalent staža mirovinskog osiguranja ostvarenog u trajanju od četiri godine. Početak ispunjenja ovoga uvjeta radnog iskustva započinje nakon stjecanja uvjeta stručne spreme iz točke 1.
Kandidati koji pristupaju revizorskom ispitu za održivost moraju ispunjavati prethodno navedene uvjete uz dodatni uvjet posjedovanja osam mjeseci radnog iskustva u obavljanju provjere izvještaja o održivosti ili drugih usluga povezanih s održivosti stečenih na temelju ugovora o radu sklopljenog s revizorskim društvom, pod nadzorom ovlaštenog revizora koji ima odobrenje za rad za obavljanje provjere izvještaja o održivosti u zadnjih osam godina prije polaganja revizorskog ispita (dalje: radno iskustvo iz održivosti). Uvjet radnog iskustva iz održivosti može biti ostvaren tijekom razdoblje od četiri godine radnog iskustva iz točke 2.
Revizorskom ispitu za održivost mogu pristupiti i ovlašteni revizori koji nemaju odobrenje za obavljanje provjere izvještaja o održivosti, a zadovoljavaju uvjet radnog iskustva iz održivosti.
Prijava za polaganje revizorskog ispita zajedno s potrebnom dokumentacijom kao dokazom o ispunjavanju uvjeta za polaganje osnovnog revizorskog ispita i, ako je primjenjivo, uvjeta za polaganje revizorskog ispita za održivost, podnosi se Hrvatskoj revizorskoj komori putem elektroničke pošte na adresu hrk@revizorska-komora.hr.
Detaljnije informacije o polaganju revizorskog ispita možete pronaći u Pravilniku o revizorskom ispitu, posebnom ispitu i ispitu osposobljenosti i Programu revizorskog ispita kojemu možete pristupiti u nastavku.
Obrazac prijave za polaganje revizorskog ispita sastavni je dio Programa revizorskog ispita.
addremove Program revizorskog ispita
addremove Ispitni rok 12-2024
addremove Ispitni rok 11-2024
- Ispitna lista kandidata - popravni revizorski ispit 30.11.2024.
- Rezultati revizorskog ispita 12. i 13.11.2024. - konačni 22.11.2024.
- Rezultati revizorskog ispita 12. i 13.11.2024. - privremeni 13.11.2024.
- Ispitna lista kandidata - revizorski ispit 06.11.2024.
- Ispitna lista kandidata - popravni ispit 06.11.2024.
addremove Ispitni rok 07-2024
addremove Ispitni rok 11-2023
- Rezultati revizorskog ispita - 9. i 10.11.2023. - konačni izmijenjeni 29.11.2023.
- Rezultati revizorskog ispita - 9. i 10.11.2023. - konačni 16.11.2023.
- Rezultati revizorskog ispita - 9. i 10.11.2023. - privremeni 11.11.2023.
- Ispitna lista kandidata - revizorski ispit 06.11.2023.
- Ispitna lista kandidata - popravni revizorski ispit 06.11.2023.